Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik Sektörü Haberleri

Kimya ihracatında en büyük pazar Almanya oldu

Kimya sektörü, temmuz ayında ihracatını yüzde 3,33 artışla 1 milyar 585 milyon dolara taşıdı, en fazla ihracatı Almanya'ya yaptı.
Kimya ihracatında en büyük pazar Almanya oldu
İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) açıklamasına göre, otomotiv ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörlerinin ardından en fazla ihracat yapan üçüncü sektör olan kimya, temmuz ayında 1 milyar 585 milyon dolar, ocak - temmuz döneminde ise 10 milyar 514 milyon dolarlık ihracata imza attı.

Temmuz ayında kimya sektörü en fazla ihracatı Almanya'ya yaptı. Almanya'ya olan kimya ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21,84 artışla 83 milyon dolar oldu. Almanya'yı Ürdün ve Malta izlerken, temmuz ayında en çok kimya ihracatı yaptığımız diğer ülkeler ise İran, Rusya, Mısır, İspanya, Irak, Azerbaycan-Nahçıvan ve İtalya şeklinde sıralandı.

Bu dönemde yüzde 181 ihracat artışıyla dikkati çeken İspanya'ya ihracat 62 milyon dolara ulaştı. Yıl genelinde en fazla ihracat Irak, Almanya ve Mısır'a gerçekleştirildi. Malta, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya, İran, Azerbaycan-Nahçıvan ve İspanya üst sıralarda yer alan diğer ülkeler oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, Türkiye ekonomisinin ihracat desteğiyle büyümeye devam ettiğini belirterek, "Dünya genelinde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen kimya, ihracata en fazla katkı sağlayan sektörlerden biri olmaya devam ediyor" dedi.

Ortadoğu'da yaşanan sıkıntıların tüm bölge dinamiklerini ve ekonomilerini etkilediğini aktaran Akyüz, özellikle Irak'ın, Türkiye ihracatında yerini hızla kaybettiğini ifade etti.

Akyüz, bu durumun Ortadoğu'daki ihracatı da etkiler boyuta ulaştığını kaydederek, "Diğer yandan Avrupa'daki toparlanma bizim için bir şans. Çift haneli artışlarla AB'ye ihracatımızı sürdürüyoruz. Alternatif pazarlar üzerine çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Sektörün yeni pazarlara ulaşması için uluslararası fuarlara ve dış alım heyet gezilerine ağırlık vereceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Ortadoğu ve komşu ülkelerdeki yaşanacak huzur ortamının en büyük temennileri olduğunu da ifade eden Akyüz, Gazze'de yaşanan acı gelişmelerin bir an önce son bulmasını dilediklerini belirtti.