Otomotiv Sektörü Haberleri

Yılda 100 Bin Elektrikli Otomobil!

Yılda 100 Bin Elektrikli Otomobil!

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors’un CEO’su 2015’te dünya genelinde 100 bin otomobil satmayı hedeflediklerini açıkladı. Peki bu mümkün mü?


Panasonic ile iş birliğine giderek kısa bir süre içinde dünyanın en büyük batarya fabrikasını kuracak olan elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors, büyük bir hayali gerçeğe dönüştürmenin peşinde. Şirketin CEO’su Elon Musk, 2015 yılında 100 bin adet elektrikli otomobil satışının hedeflendiğini açıkladı. Peki bu resmi açıklamanın gerçek olma ihtimali var mı?

2013 yılında yaklaşık 23 bin elektrikli otomobil satan ve 2014 yılı sonunda da 35 bin adetlik satış öngören Tesla Motors’un 35 bin sayısından sadece 365 gün sonraki hedefin 100 bin adet olması oldukça iddialı bir öngörüye benziyor, ancak işin gerçeklik payı Panasonic ile yapılan anlaşma ile birlikte bir hayli artıyor. Tesla Motors, batarya paketlerini çok daha uygun maaliyetlerle, üstelik kendi ülkesi ABD’de üretmeyi planlıyor. 

Tesla Motors’ta 2015 için hedef belirlendi: 100 bin elektrikli otomobil


Tesla ile Panasonic arasındaki anlaşma, şimdiye kadar ki en büyük batarya fabrikasının kurulmasını sağlayacak. 5 milyar Amerikan Doları maaliyetle kurulacak fabrika, üç ayrı noktada devasa boyutlarda bir üretim gerçekleştirme kapasitesine sahip olacak.

Fabrikanın ABD’de kurulması ise maaliyetlerin düşürülmesindeki önemli etkenlerden. Daha önce Japonya’dan getirilen bataryalar, böylelikle hem tedarik maaliyeti minimize edilerek hem de geliştirilecek üretim yapısıyla çok daha düşük maaliyetler söz konusu olacak. Bunun sonuçlarının elektrikli otomobil fiyatlarına yansımasıyla birlikte de satışlar, 2015 yılında adeta patlayacak. Ancak 100 bin adetlik satış, yine de oldukça yüksek, bakalım Tesla Motors bu başarıyı gösterebilecek mi?


Kaynak : http://shiftdelete.net/yilda-100-bin-elektrikli-otomobil-53955