Tarım, Avcılık, Balıkçılık Sektörü Haberleri

Karaya vuran 13 Sperm Balinasının midesinde plastik kova, araba motoru parçası ve balık ağı bulundu

13 ölü balinanın otopsisini yapan Alman uzmanlar, balinaların midesinin ve bağırsaklarının plastikle dolduğunu söylediler.
Karaya vuran 13 Sperm Balinasının midesinde plastik kova, araba motoru parçası ve balık ağı bulundu
13 balina cesedi, Toenning yakınlarındaki sahile vurmuştu. Otopsi sonucu kalp ve dolaşım yetmezliği sonucu öldüler.

Hannover Veteriner Koleji’nden Ursula Siebert ise balinaların bağırsaklarında bulunan büyük oranda bulunan çöp miktarının ölüm sebebi olduğuna inanmadığını belirtti. Bunun yerine nedeninin, Atlantik’in kuzey doğusunda yer alan şiddetli rüzgarların suyun yönünü değiştirdiği ve balinaların ana gıdalarından olan kalamarları de sürüklediğini, kalamarları takip eden sperm balinalarının da sığ sularda da karaya vurduğunu söylüyor.

Siebert, karaya vuran balinaların yaşlarının 10 ile 15 arasında değiştiğini, ağırlıklarının ise 12 ile 18 ton arasında olduğunu söyledi. İncelemeye göre balinaların iç organlarında herhangi bir problem olmadığını ve parazit sayısının normal düzeyde olduğu ortaya çıktı. Balinaların buna rağmen aç olduğu ve son öğünlerini Norveç sularında yediği düşünülüyor.

15 tonluk bir sperm balinası yaşamını sürdürmek için yaklaşık 450 kg gıdaya ihtiyaç duyabilir, fakat midesinde plastikten başka yediği hiçbir şey bulunmadı.