Eğitim Sektörü Haberleri

KPSS Şartı Olmadan 200 Bin Kişinin Kadroya Geçişi Sağlanacak

Çok uzun yıllardır konuşulan ve bir türlü açığa kavuşmayan kadroya geçiş konusunda sona yaklaşıldı. Özellikle taşeron işçilerinin devlet kadrolarına geçişi için birçok partinin vaat vermesi yine en son olarak taşeron işçilerine yaradı. Birçok işçi devlet kadrolarına geçmek için can atarken yüz günlük süreç başladı. Çalışmalarda sona gelen hükümet en kısa sürede bu kişileri devlet kadrolarına geçirecek.
KPSS Şartı Olmadan 200 Bin Kişinin Kadroya Geçişi Sağlanacak
KPSS’SİZ KADRO ALIMI

KPSS şartı olmadan kadroya alınacaklarını açıklayan devlet, bu kişilerin işlerini uzun zamandır yaptıklarını ve sınava girmeden devlet kadrolarına direk geçebileceklerini açıkladı. Toplamda 200 bin kişinin geçmesinin planlandığını açıklayan hükümet, geçişlerde birçok kriterin yer alacağını belirtti. Kamuya geçiş için zorunlu olan KPSS sorunu ortadan kaldırılacak. Hastanelerde taşeron üzerinden çalışıp asıl işi yapanlar, karayollarında yol işçileri ve laboratuvar çalışanları kadroya alınacak.

700 BİN’İN 200 BİNİ ASIL İŞİ YAPIYOR

Hazırlanan raporda 700 bin adet taşeron işçisinin bulunduğu ifade ediliyor. Bu taşeronlardan 200 bin tanesinin asıl işi yaptığı ve diğerlerinin yardımcı işlerde çalıştığı belirtiliyor. Şuanda hazırlanan taslaklara göre sadece 200 bin kişinin kadroya geçişi sağlanacak. Diğer 500 bin kişinin ise şartları iyileştirilecek. Yıllık izinlerinde ve maaşlarında da düzenlemeye gidilecek.

PTT’DE Kİ TAŞEROLARDA KADROYA ALINACAK

Hükümetin, taşeronlara yönelik çalışması sendikaları da sevindirdi. Birlik Haber-Sen, atılan adımlardan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, "Taşeron çalışanların iş ortamlarında karşılaştıkları sosyal, özlük ve ekonomik sorunlar herkes tarafından biliniyor. PTT A.Ş'deki taşeronlarda kadroya alınacaktır. Cumhuriyet tarihinde ilk kez ciddi şekilde taşeron sorununu dile getiren hükümete teşekkür ediyoruz" denildi.

KPSS olmaksızın bu kadro alımları işlemlerinin gerçekleşmesi ise sosyal medya üzerinde birçok kişinin konusu oldu. Memur alımları için KPSS şartı arayamayan kurumlarında kısa zaman içerisinde alacağı rakamları açıklaması bekleniyor.