İnşaat Sektörü Haberleri

Geçtiğimiz yıl en fazla harcama konut ve kiray için yapıldı

Hanelerin kişi başına tüketim harcaması, 2013'te bir önceki yıla göre yüzde 8.7 artarak 2 bin 572 TL oldu. Haneler en fazla harcamayı yüzde 25 pay ile konut ve kiraya yaptı.
Geçtiğimiz yıl en fazla harcama konut ve kiray için yapıldı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Hanehalkı Tüketim Harcaması Araştırması'nın 2013 yılına ilişkin sonuçları yayınladı. En fazla harcama yapılan alan konut ve kira olurken, bunu yüzde 19.9 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 17.4 ile ulaştırma izledi. Eğitim yüzde 2.4, sağlık ise yüzde 2.1 pay alırken, alkollü içkiler bir önceki yılla aynı seviyede yüzde 4.2 pay aldı. Kentlerde kişi başı harcama 2 bin 851 lira, kırda ise 1910 lira olarak hesaplandı. Harcama paylarında bir önceki yıla göre değişimde, en fazla düşüş 0.8 puanla konut ve kiranın payında gerçekleşti. En fazla artış ise 0.3 puan ile sağlık ve gıda harcamalarında görüldü. Diğer kalemlerin değişimi artı veya eksi yönde 0.1 puan ile sınırlı kaldı.

Gelir gruplarına göre harcama


Yüzde 20'lik gelir gruplarına göre yapılan ayrımda ise en düşük gelir grubunun harcamalarının büyük kısmını gıda için yapması eğilimi sürdü. En düşük gelir grubu olan 1'inci yüzde 20'lik dilimde, gıda ve alkolsüz içecek harcamasına ayrılan pay yüzde 28.8, en yüksek gelir grubu 5'inci yüzde 20'lik dilimde gıdaya ayrılan pay 14.6 oldu. Eğitim harcamalarında da büyük fark görüldü. En yüksek gelir grubundakilerin eğitime ayırdıkları pay yüzde 4 olurken, en düşük gelir grubunda bu oran yüzde 0.7 olarak gerçekleşti. Gelir kaynağına göre sınıflamada ise gıdaya ayrılan payın, ücretlilerde yüzde 17.9, emeklilerde yüzde 24.8 olduğu belirtildi. Kendi işinde çalışanlar en fazla harcamayı yüzde 19.7 ile ulaştırma için yaptı.