Tarım, Avcılık, Balıkçılık Sektörü Haberleri

Dünyanın en ilginç balıklarından bazıları...

Okyanus ve tatlı sularımızda yaşadığı bilinen 28.000 civarında balık türü vardır. Tabiki bu türlerin her biri kendisine özgü biçimleri, ağırlıkları, davranışları bulunmaktadır. Bu özelliklerden bazıları alışılagelen özelliklerden çok farklı olduğundan dikkatimizi çekerler. Yazının devamında enteresan özellikleri olan bazı türleri bulacaksınız.
Dünyanın en ilginç balıklarından bazıları...

1. BLOBFİSH
Bu tür Avustralya açıklarında yaşar. Eğer bu canlıya balık diyorsak, Bu türü Deniz Canlıları arasında gördüğümüz en tuhaf görünüme sahip balık türü diye tanımlayabiliriz. Ayrıca dünyadaki en çirkin hayvan seçilmiştir.

blobfish

2. THE FANGTOOTH
Bu balık korkutucu görünüme sahip olabilir fakat insanlara karşı oldukça zararsızdır. İsmini ince vücuduna oranla büyük olan dişlerinden alır. Okyanusun 6000m (Abyssal zone) derinliğinde yaşaması nedeni ile bu türle karşılaşmanız oldukça küçük bir ihtimal…

fangtoothfish


3. THE PARROTFİSH
İğrenç bir balık diye tanımlayabileceğimiz bir türdür. Bu türün bazı cinsleri gece kendilerini korumak için mukus salgılayarak vücudunu saran ve kokusunu maskeleyecek bir mukus kozası oluşturur. Kendinizi mukustan oluşmuş bir örtü içerinde hayal edin ve sonuç olarak iğrenç olup olmadığına siz karar verin….

parrotfish

4. THE STONEFİSH
Elinize bir taş alıp birisine fırlatmanızın tehlikeli bir durum oluşturacağı bellidir ama bu doğal kayalar gibi görünen balığın oluşturacağı tehlike karşısında lafı bile olmaz. Bu çok iyi kamufle olarak doğal kayalar gibi görünen balık dünyadaki en zehirli hayvanlardan birisidir. Eğer bu balığın zehrine maruz kalır ve tedavi edilmezseniz ölümünüze bile neden olabilir. Bu yüzden adımınızı atarken bastığınız şeyin bu balık olmadığına dikkat ederseniz iyi edersiniz.

stonefish

5. SNAKEHEAD FİSH
Bu türü bilgisayar oyunlarında, film sahnelerinde korku sahnelerinde efekt olarak kullanıldığını görebilirsiniz fakat tamamen insanlar için faydasız ve tehlikeli bir tür değildir. Myanmar ve Vietnamda lezzetli bir balık olarak tüketilmektedir.6.THE COFFİNFİSH
Avustralyanın doğu sahillerinde bulunan oldukça sevimsiz bir türdür. Okyanus tabanındaki çamurlu bölgeyi sever. Teknik olarak bir deniz kurbağası türüdür.

coffinfish

7.THE JAWFİSH
Bu balık türü yumurtalarını ağzının içerisinde saklayarak yeni doğacak yavrularını avcılardan korur. Bu tür planktonlarla beslenmektedir ve insanlar için zararlı olacak bir tür değildir.

jawfish