Maden Sektörü Haberleri

Almanya’ya Yenilenebilir Enerji Yetmiyor

Almanya, Haziran ayında, özellikle Fukuşima Felaketi sonrası yenilenebilir enerjiye yaptığı yatırımlar kapsamında önem verdiği güneş santrallerinden, 20 nükleer santrale eşdeğer elektrik ürettiğini açıklamıştı. Dünya rekoru olarak kayıtlara geçen bu rakam, güneşin en yüksek olduğu öğle zamanında ölçüldü. Üretilen bu miktar, endüstri devi ülkenin hafta içi enerji ihtiyacının üçte birini karşılamaya yetiyor.
Almanya’ya Yenilenebilir Enerji Yetmiyor
Fukuşima Felaketi sonrası bazı nükleer santrallerini kapatma kararı alan Almanya, kalan 9 santrali de 2022’ye kadar kapatmayı planlıyor. Bu kapsamda Almanya’da yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımlar hız kazanıyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar devam ederken ülke bir yandan da temiz kömür enerji üretimine de büyük önem veriyor. Wired Magazine’de yayınlanan “Renewables Aren’t Enough. Clean Coal is the Future” makalesinde belirtilene göre Almanya, 2013 yılında daha önceki yıllara oranla daha fazla temiz kömür santrali (CCS) inşa etti.

Makalede yazılana göre yenilenebilir enerjiden elde edilen enerji, ne yazık ki yakın gelecek içinde stabil bir temel enerji kaynağı olmaktan uzak, daha çok bir destek kaynak görevi görüyor. Bunun yanında temiz kömür santralleri temel ve stabil bir enerji kaynağı olarak görülürken eskiden atmosfere salınan karbondioksit gazlarının günümüzde yerin altında depolandığı ve burada binlerce yıl kapanlanabileceği belirtiliyor. CCS’lerin dünyada daha yaygın olarak kullanılmamasının tek sebebi ise ortaya çıkan maliyet. Sistemin düzenli çalışabilmesi için 500 megawatt’lık bir temiz kömür santralinde sadece karbondioksitin yerin altına pompalanması için gerekli olan maliyet, yıllık trilyon dolar seviyesine ulaşabiliyor.