Tokat Ne Yenir?

TOKAT KEBABI

Tokat Kebabı, Tokat'ta asırlardır bağ evlerinde veya eski Tokat evlerinde sadece bu kebap için tasarlanmış kebap fırınlarında pişirilip tüketilen geleneksel bir yemektir.

"Tokat Kebabı" adını, yıllardır Tokat ilinde kendine has üretim yöntemiyle  yapılmasından dolayı almaktadır. Tokat ve çevresinde ticari bir ürün haline gelmeden önce bağ evlerinde özel günlerde yapılan Tokat kebabı, malzemelerini oluşturan gıda ürünlerinin kendine has üretim yöntemine göre bir araya getirilip, şekillendirilmesi ve kendine özgü Tokat kebabı  ocağında pişirilmesiyle elde edilen kebap olarak bilinmektedir.

Tokat kebabı'nı, Tokat'a özgü yapan Tokat kebabında kullanılan etin ve kuyruk yağının bölgeye ait, doğal ortamda veya yaylalarda yetiştirilen Karayaka koyunlarının 6-9 aylık erkek kuzularından yetiştiriliyor olması, sebzelerin (Tokat biberi, patlıcanı, domatesi) Tokst ilinde yetiştirilmesi ve kendine has kebap ocağında pişirilmesidir.

Altı kısımdan oluşan Tokat kebabı ocağında; ateşlik, baca, şiş asma metal mili, tava, yağdanlık ve kebap çıkarma şişi kullanılır.

BAT

Mercimek bir tencerede haşlanır ve soğuması için bekletilir, Düğü sıcak su ile ıslatılır, Daha sonra mercimek ve düğü, salça ve suyla karaştırılır, Bu karışım çorba kıvamındadır, Bir tarafta domatesler küçük küçük doğranır, diğer yandan cevizler bir havanda dövülür, soğan, maydanoz, dere otu, reyhan ince ince kıyılır, Tüm malzemeler salça ile karıştırılır, Son olarak tuz ve biber eklenir, Bağ yaprağı ve köy ekmeğiyle servis yapılır.

Tokat’ın yöresel yemeklerinden biri olan bat, adını yeniliş şeklinden almıştır, Bat yemeğinin sulu olması ve içine ekmek batırılıp yenmesi isminin bat olarak anılmasını sağlamıştır. Kimi ilçelerde yemek “bad” şeklinde söylenmektedir, Yemeğin nasıl oluştuğu hakkında çeşitli rivayetler vardır, Bir rivayete göre hamile bir kadın mercimekli, salçalı, yeşillikli, baharatlı bir şeyler yemek istemiş ve sonra o an evinde ne varsa hazırlamış, Bat yemeği de o günden bu güne yapılmaktadır.

KEŞKEK


Nohut bir gece önceden sıcak su ile ıslatılır. Etle birlikte büyük bir tencereye konulup nohutlar hafif yumuşayana kadar haşlanır.    İçine yarma eklenir.  Eğer et suyu yeterli gelmezse normal su ilave edilir. Çemen az miktarda suda ezilerek tuz, baharat ve tereyağı ile karıştırılarak tencereye eklenir. Kaynamaya başlayınca kısık ateşte yada ekmek fırınında ağzı kapalı olarak 4-5saat pişirilir.  Sıcak servis yapılır.

MADIMAK


Tokat'ın yöresel yemeklerinden olan madımak yöre halkı için oldukça önemlidir. madımak sadece yemek kültürü içinde değil halkın bütün yaşantısında yer etmiştir. Maninlere, bilmecelere konu olmuştur. Madımak zamanı madımakların toplanması kadınlar için sosyalleşmenin yollarından biridir. Çünkü madımak toplamaya yalnız gidilmez, topluca gidildiğinden kadınlar arasında dayanışma ve arkadaşlık bağları güçlenmiş olur.