Afyonkarahisar Ne Yapılır?

Tabii ki bir yere giderken yapmanız gereken ilk şey, el yapımı reçellerle, balla, organik domatesler ve çeşitli peynirlerle yapacağınız bir kahvaltı olmalı. Afyon'da uyanacağınız ilk sabah, iştahınız her zamankinden biraz daha açık olacak. Tabii ki şehrin tertemiz havasının bunda büyük etkisi olacak. Kahvaltınızı uzun tutup, köy reçellerinin ve peynirlerinin tadını demli bir çayla taçlandırabilirsiniz. Kahvaltının ardından uzun soluklu bir gezi sizi beklerken, siz her zamankinden daha dinç bir şekilde başlayacaksınız güne.

Afyon'un o meşhur kaplıcalarında dinlenmeyi sakın unutmayın. Eğer özel aracınız varsa ve Gazlıgöl'e uzak bir yerdeyseniz kesinlikle günün yarısını Gazlıgöl Kaplıcaları'nda veya şehrin başka bir kaplıcasında geçirebilirsiniz. Şifa dağıtan kaplıcalarda dinlenip, yılın tüm yorgunluğunu üzerinizden atacaksınız.

Afyon'da alışveriş turları düzenleyin, kendinizi küçük hediyeler ödüllendirin mesela. Afyon'un hemen hemen her ilçesinde geleneksel motiflerle yapılan el işlerinden satın alabilirsiniz. Dilerseniz bir kök boyalı kilim, ipek halı, dilerseniz mermer biblolar, satranç takımları alın. Tatilinizi size anımsatacak küçük hediyeler geçirdiğiniz güzel zamanları hatırlatacaktır aynı zamanda. Tabii şehrin meşhur Napolyon kirazından ve vişnesinden alarak tatil dönüşü sevdiklerinize ikram etmeyi de unutmayın. :)

Afyon'da kültür gezileri yapmayı sakın ihmal etmeyin. Müzeler, kaleler, kiliseler ve ören yerleri şehrin en görülesi ve en keyif veren gezilerini oluşturacak. Yapılacak şeyler listenize Afyonkarahisar Müzesi, Afyon Zafer Müzesi, Afyon Arkeoloji Müzesi, Şuhut'taki Synnada Antik Kenti, İscehisar'daki Dokimaia Antik Kenti, Dinar'daki Apameia Antik Kenti, İhsaniye Döğer Örenyeri'ni mutlaka ekleyin. Aynı zamanda Gazlıgöl'deki Avdalas Kalesi, Karahisar Kalesi, Sandıklı Kalesi'ni de görmeden tatilinizi sakın sonlandırmayın.

Afyon'un yöresel mutfağının zengin tatlarını denemeyi sakın unutmayın. Peki Afyon'da ne yenir? Hemen söyleyelim; bu güzel şehirde damağınızla buluşturacağınız çok lezzet var. Çullama köfte, ilibada dolması, sulu köfte, sırt dolması, göce tarhanası, Afyon salatası ve şakşuka yemenizi önerdiğimiz lezzetlerin başlıcaları. Afyon kaymağı ve şekerlemelerini de tatmanızı tavsiye ederiz.

Kaynak : http://afyon.neredekal.com/yapilacak-seyler-gorulecek-yerler/